Koira-avusteinen toiminta (DAA)

Peruskoulutus

Kurssipäivämäärät

Koira-avusteinen toiminta – DAA

Koira-avusteisessa toiminnassa koirakon (koira-ohjaaja -tiimi) tehtävänä on yksinkertaiset vierailut, joille ei aseteta yksilöllisiä tavoitteita, eikä toiminnan dokumentointia vaadita. Vierailujen vaikutukset ovat hyviä – tutkimusten mukaan koirakon vierailut laskevat osallistujien verenpainetta ja lievittävät heidän kipua ja stressiä. Nämä ovat vain joitain esimerkkejä eläinavusteisen toiminnan positiivisista vaikutuksista.

Koira-avusteisessa toiminnassa koiran ohjaajan ei tarvitse työskennellä sosiaali-, kasvatus- tai terveysalalla. Koiranohjaajan tulee olla kuitenkin perehdytetty koira-avusteiseen toimintaan sekä laitos- ja asiakaskäyntien tekemiseen.

Koira-avusteinen toiminta -koulutuksemme on peruskoulutus koira-avusteiselle työskentelylle, jonka jälkeen voit jatkaa jatko-opintoina koira-avusteisen terapian (hoitoalan ammattilaiset) tai koira-avusteisen opetuksen (kasvatusalan ammattilaiset) kursseilla.

Esitietovaatimukset

Koiran soveltuvuusarviointi (kurssin alkamisen yhteydessä)

Tietokoneen käyttömahdollisuus, tekstinkäsittelyohjelman osaamista ja toimiva internetyhteys

Yleiset ehdot

Klikkaa täältä

Lataa kurssitiedot täältä

tai klikkaa ikonia

Kurssihinta 1415 €+ alv (24%) (sis soveltuvuusarviointi ja sertifiointi)

Hintaan sisältyy koiran koulutusliivin vuokra.
Kurssikirjallisuus ei sisälly hintaan

Koira-avusteinen toiminta (DAA) – Espoo

Soveltuvuusarvionti: 3.11 2019
Kurssipäivämäärät: 14.-15.12.2019, 18.-19.1.2020, 15.-16.2.2020
Sertifionti: 26.4.2020

Espoo

Koira-avusteinen toiminta (DAA) – Turku

Soveltuvuusarvionti: 5.1 2020
Kurssipäivämäärät: 8-9.2, 7-8.3, 4-5.4
Sertifionti: 27.6.2020

Turku